Bir kadın, ortalama 12 yaşında, yumurtlama dönemine, dolayısıyla regl döngüsüne girer. Yerleşmiş fikre göre de hijyenik pedler, adet dönemindeki “tek” sağlık ürünleridir. Peki, hijyenik pedler gerçekten de sağlıklı ve hijyenik mi? Daha doğrusu hijyenik pedler kıyafetlerimizi yoksa vajinal bölgemizi mi korur?

Bu sorunun cevabı, son zamanlarda tüp bebek uzmanları, riskli hamilelik alanında iktisat yapan doktorlar ve kısırlık tedavisinde uzmanlaşanlar tarafından cevaplanıyor. Neden mi? Çünkü pek çok araştırma, hijyenik pedlerin güvenilir olmadığı, hatta kısırlık gibi sonuçlara sebep olduğu yönünde. Üstelik, pek çok uzmanın hemfikir olduğu üzere, hijyenik pedlerin tam anlamıyla güvenilir ve hijyenik olduklarına dair hiçbir araştırma mevcut değil.

Hijyenik Pedler Neden Sağlığa Zararlı?

Bu konuda Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, önemli açıklamalarda bulunuyor. Görgen, hijyenik pedlerin kanser yapıcı maddeler içerdiğine dair önemli veriler aktarıyor. Görgen, bu konu ile ilgili olarak şu sözleri sarf ediyor:

“Kadın hijyen ürünlerinin tamamen güvenilir olduğunu söyleyen bir araştırma yok. Üstelik bağımsız sağlık organizasyonları tarafından yapılan araştırmalar, tampon ve pedlerde endişe veren karsinojen (kanser yapıcı madde) kimyasalların olduğunu belirtiyor.

Bu ürünleri pazarlayanlar, ürünlerin güvenilir olduğunu ve kimyasalların çok az miktarda bulunduğunu söylüyorlar ama bu ürünler hayat boyu kullanılıyor. Daha konforlu olmak adına ürünlere eklenen boya, parfüm ve dioxin gibi maddeler çok geçirgen ve hassas olan vajinal mukozadan kolayca emilebiliyor.”

Op. Dr. Betül Görgen, pedlerin daha konforlu olması için eklenen maddelerin uzun süreli kullanımlarda kanser ve kısırlığa neden olduğunu üstüne basa basa dile getiriyor. Bunun en önemli nedeni ise cildimizin emici özelliğe sahip olması. Görgen, bu konuya şöyle bir açıklık getiriyor:

“Niçin? Çünkü cilt vücudun en dışta yer alan ve de en ince organıdır. Üstelik vücudumuzla potansiyel toksinler arasındaki bariyeri oluşturur. Daha da önemlisi, derimiz (özellikle vajinal bölge civarındaki kısım) son derece geçirgendir. Cildinize temas eden her madde kan dolaşımına geçebilir. Bu nedenle şunu söylemek yanlış olmaz: Yiyemeyeceğiniz hiçbir şeyi vücudunuzla temas ettirmeyin!

Ciltle temas eden kimyasallar, yenilmesinden çok daha toksik etkilidir. En azından tükürük ve midedeki enzimler kimyasalları yıkıma uğratarak zararlı etkilerini azaltabilir. Oysa derimizde böyle enzimler yoktur.”

Bir Adet Hijyenik Ped Dört Adet Plastik Torbaya Eş Değer

Hijyenik pedler, klasik modeller, dört adet plastik torbaya eş kimyasalları içerir. Bu kimyasallar BPA ve BPS’dir. Görgen, bu nedenin ped kullanmamak için yeterli olduğunu savunuyor.  Op. Dr. Betül Görgen, bu konuda şunları söylüyor:

Biliyoruz ki hijyenik pedler ve tamponlar ağırlıklarının 10 katı kadar sıvıyı absorbe edebilecek özelliklere sahiptir. Yani dioksin gibi kimyasallar, sentetik lifler ve petrokimyasal maddeler içerirler.

Hele alışılmış hijyenik pedler, nerdeyse dört tane plastik torbaya eşdeğer kimyasalları (BPA ve BPS) barındırırlar. Tek başına bu bile endişe etmek için yeterli bir sebeptir.

Örneğin, BPA ve BPS (plastik vb maddelerde bulunan) embriyo gelişimini bile bozabilir. Tamponlarda bulunan phthalates maddesi genlerde bozulma yapabilir. Veya DEHP maddesi organ yetmezliğine bile sebep olabilir.

Sentetik ve plastik temelli bu maddeler hava akımına da mani olarak, genital bölgede ısı artışı ve ıslaklığa neden olarak, enfeksiyonlara ve genital mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlar. Eğer parfüm içeriği de varsa olumsuz etkiler daha da fazla görülür.

Bir kadının 12 yaşında hijyenik ped kullanmaya başladığını düşünürsek, yılda binden fazla pedi, vajinal bölgesi ile temas ettiriyor demektir. Bu da, yukarıda bahsedilen tüm olumsuzluklara maruz kaldığı anlamına gelmektedir. Ek olarak, pedler vajinal bölgenin oksijensiz kalmasına neden olur. Oksijen, hayatımızı idam ettirmek için en gerekli şeyken, vajinanın bundan mahrum olması kaşıntı, kanamada anormal artış, sancı gibi pek çok kadının doğal olduğunu sandığı ama aslında bir rahatsızlığın işareti olan durumlar meydana gelir.

 Hijyenik Pedlerin Güvenilir Olmadığı Yönündeki Diğer Uzman Görüşleri

Hijyenik pedler konusunda açıklama yapan tek uzman Betül Görgen değil. Pek çok uzman, hijyenik pedlerin doğurganlık üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğunu, kısırlık gibi geri dönüşü zor bir hastalığa neden olduğu konusunda hemfikir.

Prof. Dr. Ahmet Akgül’ün Tıbbi Görüş adlı programında “Genital Sağlığı” konusu işlenmiştir: 

Burada değinilen konu, hijyenik pedlerin cinsel birleşmeyi olumsuz etkilemesi, vajinanın yapısını bozmasıdır. Tüm bunların esas nedeni ise hijyenik pedlerde kullanılan maddelerin, vajinaya hava aldırmamasıdır. Yani hijyenik pedler, kadın sağlığında değil kanın kıyafetlere bulaşmaması konusunda etkilidir.

Bu konuda Acıbabem Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Taner Usta, şu sözleri sarf ediyor:

Peddon Sadece Sizi Düşünür !

Peddon, hijyenik pedlerin aksine hem vajinal sağlığı hem de konforunuzu düşünür. Çünkü:

  •  Hava alan bir dış yüzeye sahiptir, BPA  ve BFS içermez,
  • Parfüm içermez.
  • Naylon içermez.
  • Vajinanın yapısını bozmaz.
  • Kanserojen madde içermez.

Tüm bunlara ek olarak, kıyafetlerinizde iz bırakmaz, sıvının taşmasını  – akmasını önler. En önemlisi bir Peddon, 2 yıl boyunca sizinle birlikte olur. Dolayısıyla ekonomiktir. 

– MAXİ PEDDON İÇİN TIKLAYINIZ.

– MİDİ PEDDON İÇİN TIKLAYINIZ