Yıkanabilir regl külodu, dünyanın çok kısa bir süre önce, ülkemizin ise PEDDON sayesinde tanıştığı, tek kullanımlık plastik içeren pedlere alternatif olan üretilen bir iç çamaşırı.Bu iç çamaşırlarına regl külot, regl külodu gibi isimler ile de veriyor. Son zamanlarda, sızdırmazlık konusunda adından sıkça söz ettirdiği ve en önemli özelliği birden fazla kez kullanılabilmek olduğu için yikanabilir regl külodu, ürünü tanımlayan en iyi isim.

Yıkanabilir Regl Külodu Nedir?

Yıkanabilir regl külodu, kadınların adet dönemlerinde kullanabilecekleri, hava alan, bambu kumaştan yapılan, koku bırakmayan bir iç çamaşırıdır. Yıkanabilir adet donu, ülkemizde PEDDON tarafından üretilen, patentli ve %100 yerli malı olan  bir kadın girişimidir. Yıkanabilir ped külot, kadınlara iç çamaşırı rahatlığında bir adet dönemi yaşatmayı amaç edinmektedir. Bir iç çamaşırını, rahat, güvenilir, sızdırma ve koku yapmayan emici küloda dönüştürmek aynı zamanda ekonomik bir seçenek de doğurmuştur. Peki kadınlar neden bir seçeneğe ihtiyaç duydular? Neden kadınlar, hijyenik ped kullanmak yerine yıkanabilir ped külotları tercih etmeye başladılar? Neden kullan at bir ürün varken yıkanabilen regl çamaşırı arayışına girdiler? Bu sorular, aslında hijyenik pedlerin sağlığa zararlarının fark edilmesi ile doğru ortantılı. Dolayısıyla da yıkanabilir regl külodu nedir sorusunun da cevabı oluşturan cevapları içeriyor. 

Neden Tek Kullanımlık Pedlerden Vazgeçiyoruz? 

Pek çok kadın ve jinekolog, hijyenik pedlerin vajinal sağlığa olumsuz etkileri olduğunu fark etmeye başladı. Başta, kaşıntı, kızarıklık, yanma, koku gibi nedenlerden dolayı “basit” ve “normal” olarak es geçilen şikayetler, enfeksiyon, mantar gibi üreme kanallarına sirayet eden ciddi sağlık sorunlarına dönüştü. Bu konuda, pek çok doktor açıklama yaptı, televizyon programlarına hijyenik pedler konu oldu. Biz de bu konuda  “Hijyenik Pedler Gerçekten Hijyenik mi?” adlı bir içeriği sizlere sunduk. Peki hijyenik pedler neden zararlı halde geldi? Ayşenur Yazıcı gibi gazeteciler de bu soruyu sordu. Sayın Ayşenur Yazıcı’nın bu konuda dikkat çeken bir videosunda, kendi araştırmaları ile neden tek kullanım ürünlerin zararlı olduğu anlatılıyor:

Ayşenur Yazıcı’nın tespitleri şu şekilde:

 • Kullandığım pedlerin çoğunun, aralarında çok ünlü olanlar da var, ham maddesi pamuk değil.
 • Suni lif denilen rejenere olarak da bilinen, viskon rayon yani elyaf kullanılıyor ( PEDDON katkısı: Rejenere lif üretimi ve kullanım alanları ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaya buradan ulaşabilirsiniz)
 • Bazı ped üreticikeri “Ürün pamuk içermez” şeklinde ibare dahi koyuyorlar.
 • Sentetik elyaf denilen kumaş bildiğimiz pet şişenin geri dönüşümden elde ediliyor ( Bu konuda TRT Haber’in yayınına buradan göz atabilirsiniz)
 • Elyafın içine süper emici pudralar konuluyor. Bu adı kulağa çok hoş gelen ürünün ham maddesi absorbent denen ham petroller türevi kimysal maddedir.
 • Ağartıcı, işin en kötü tarafını meydana getiyor. Pedler, klorin ile ağartılıyor ve  pedlerin üzerinde dioksin denile bir madde kalıyor. Dioksin, zehirli bir kimyasal ve maalesef kadınlar, en hassas bölgelerinde bu madde ile saatler geçiriyorlar. 
 • Dioksin kadınlarda, üreme fonskiyonlarına zarar veriyor, kaşıntı, akıntı ve mantar oluşumuna neden oluyor. 

Sayın Yazıcı’nın da üstüne basa basa söylediği gibi, pedler bunları insanlardan saklamıyor. Her pedin arkasında, hangi maddelerden yapıldığı yazıyor. Ancak elbette, bir kimya uzmanı ya da tekstil mühendisi olmayanlar bu yazılan şeylerin ne olduğuna anlam veremiyor. İşte burada devreye PEDDON giriyor.

Kadınlar Artık Sadece Emici ya da Süper Emici Özellik İstemiyor: Sağlıklı Olmak İstiyor !

Aslında bu ürünler YKB adı ile daha önceden de üretilmişti. Ancak  daha önce pek çok şekilde üretilen yıkanabilir adet donları, genelde plastik geri dönüşüm malzemesi olan polyesterden yapılmıştır. Yani üretici, yine ekonomik yollara gidip, sağlıklı değil ucuz seçenekler üretmeye devam etmiştir. Bu da insanları ister istemez eski alternatiflere itmişti. Ancak talep bitmedi ve elbette arz edenler kazandı. 

Pek çok kadın, artık kıyafetlerinin değil kendi sağlıklarını korumayı tercih etti ve etmeye devam ediyor. Bu nedenle süper emici tek kullanımlık ürünleri kullanıp kıyafetlerini kandan korumak yerine, vajinal sağlığını ve üreme sistemini korumayı istiyor. Bu da yıkanabilir regl külodu denilen ürünleri ortaya koyuyor.Yıkanabilir regl iç çamaşırları, en güvenli ve atıksız adet döneminin kapısını aralıyor:

PEDDON kadınlara şu avantajları sunuyor:

 1. Tek kullanımlık ped istemeyen herkese hitap ediyor.
 2. Çeşitli nedenlerden dolayı vajina bölgesine kap yerleştirmek istemeyen kadınlara bir alternatif sunuyor.
 3. Naylon, kauçuk alerjisi olan kadınara bambudan yapılma regl külodunun rahatlığını yaşatıyor.
 4. Sporculara, hareketi seven kadınlara haşır huşur ses çıkarmayan, vajinal bölgeyi tahriş etmeyen bir seçenek ortaya çıkarıyor.
 5. En önemlisi de doğaya saygılı bir yaşamın mümkün olabileceğini, ped atıklarının zorunluluk olmadığı bir dünyanın kapısını aralıyor.