Doğa Yürüyüşü Nedir?

 Bir diğer adıyla trekking olan doğa yürüyüşü, belirlenen hedefler arasına, hiçbir araç kullanmadan, yayan bir şekilde gitmek anlamına gelir. Doğa yürüyüşünün bir başlangıç ve bitiş noktası bulunur. Genelde grup halinde, bisiklet ya da motorlu araç kullanmadan bitiş noktasına varılmaya çalışılır. En kısa doğa yürüyüşünün 45 dakika olması beklenir. Birkaç saat, gün ya da ay şeklinde de doğa yürüyüşleri yapılabilir. Ancak bunlara doğa yürüyüşü ya da trekking değil backpacking denir.

Trekking ya da doğa yürüyüşü tempolu bir yürüyüştür. Genelde bir zaman çizelgesi takip edilir. Parkur seçilebileceği gibi engelsiz ya da kolayca aşılabilen engelli yürüyüşler de yapılabilir. Doğa yürüyüşü genelde gruplar halinde yapılsa da solo – trekking yani tek doğa yürüyüşü de yaygındır.

Doğa Yürüyüşü Her Mevsim Yapılabilir

Doğa yürüyüşünü hangi mevsim yapacağınız tamamen kişiye özeldir. Çünkü kışın, yazın ya da bahar ayı fark etmeksizin her zaman doğa yürüyüşü yapılabilir. Burada, sadece ekipmanlar farklı olacaktır.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen her mevsim doğa yürüyüşünün yapılması, mümkünse bunu bir rutin haline getirmektir. Çünkü doğa yürüyüşleri, aslında atalarımızın milyonlarca yıldır hayatta kalmak, yiyecek bulmak gibi nedenlerle yaptıkları zorunlu bir şeydi. Bugün, yürümek genetik kodlarımıza bu nedenle işledi çünkü eskiden atalarımız günde en az 10 km yürürdü. Doğa yürüyüşü yapmaya yabancı olmayan vücudumuz, trekking yapmak için bize 10 önemli nedeni gösteriyor.

Doğa Yürüyüşü Yapmanız için 10 Neden

Doğa, pek çok şair tarafından kadınlarla anılmıştır. Örneğin “Doğa ana” ya da “Tabiat ana” vardır; “doğa baba” diye bir tabir yoktur. Doğa da bir anne gibi can veren olduğu için neredeyse tüm kültürlerde dişildir. Yapılan bir araştırma da bu durumu doğrular niteliktedir. Doğa yürüyüşü yapma nedenleri cinsiyetle karşılaştırıldığında; “ilgi alanım olması”, “çevremdekilerin etkisi” ve “doğayla bütünleşme” arasında istatistikî olarak anlamlı farklılık vardır (p<0,05). “İlgi alanı” ve “doğayla bütünleşme” sebebiyle doğa yürüyüşü yapanlar daha çok kadınlar iken erkekler daha çok “çevrelerindekilerin etkisiyle” doğa yürüyüşü yapmaktadırlar (Online kaynak, s.11)

Peki neden doğa yürüyüşü yapalım? İşte doğa yürüyüşü için 10 neden:

  1. Bugün tüm hastalıkların baş nedeni olarak gösterilen stres, doğa yürüyüşünü yapanlarda, yapmayanlara göre çok daha az. Bu nedenle stresi azaltmak, doğa yürüyüşü neden yapmalıyız sorunun ilk ve en önemli cevabıdır.
  2. Doğada yürümek, mutluluk hormonu salgılamamıza neden olur. Bu da vücut sağlığımıza olumlu bir katkı sağlar. Ama en önemlisi yürüyüş, kalp sağlığımızı korumamıza yardımcı olur.
  3. İnsülin direncini kırması trekking yapma nedenlerinin başında gelir. İnsülin direncinin kırılması demek kilo vermenin kolaylaşması demektir.
  4. Yürüyüş kemik sağlığımız için en önemli spordur. Patikalar ve bol oksijen de işin içine girince doğa yürüyüşü kadar kemik sağlığına iyi gelen başka bir spor daha yoktur.
  5. Sosyal çevrenin artmasını sağlar. Genelde grup olarak çıkılan doğa yürüyüşlerinde her yürüyüşte farklı insanlar tanırsınız. Ortak paydada buluşan insanların daha mutlu olduğu yönündeki araştırmalar dikkate alındığında doğa yürüyüşü yapmak çevre edinmenizi ve mutlu olmanızı sağlar.
  6. Özellikle kadınlarda görülen osteoporoz ve kireçlenmeye karşı en güçlü silah orman yürüyüşleridir. İrili ufaklı engeller, parkurlar doğa yürüyüşünü kemik sağlığı için mükemmel spor haline getirir.
  7. Uyku düzeni sağlaması, doğa yürüyüşünün bir diğer artısıdır. Bu duruma oksijen çarpması da denir. Orman yürüyüşünden sonra uyunması ve çok zinde kalkılması yürüyüş esnasında salgılanan hormonlar ile doğru orantılıdır.
  8. Solunum yollarınız için çok iyi bir spordur. Düzenli doğa yürüyüşü yapanların akciğer sağlığı, yapmayanlara kıyasla çok daha iyi durumdadır.
  9. Bel ve boyun ağrılarını ciddi ölçüde azaltır. Özellikle parkurlu yürüyüşler, bu tür sağlık sorunları olan kişilerce tercih edilmelidir.
  10. Dayanıklılığınızı arttırır. En az 45 dakika doğada yürüyüş yapabilmek bedenen ve ruhen daha dayanıklı olmamızı sağlar.